Kayısı Çekirdeği Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Herkesin bildiğin ve markette kuruyemişçide gördüğü ancak yeterince tüketilmeyen bir üründen bahsedeceğiz. Bu yazımızda kayısı çekirdeği hakkında yapılan araştırmaları paylaşıyoruz.

Kayısı çekirdeğinin anavatanı olan Malatya’da güneşte kurutulan kayısıların çekirdeklerinden elde edilir. Kuruyemiş olarak sade veya tuzlu kavrulmuş olarak tüketilebilmektedir.

Yapılan bir çok araştırma sonucunda kayısı çekirdeğinin insan sağlığına güçlü faydaları olan birçok bileşik ve vitamin içerdiği anlaşılmıştır. Başlıcaları Vitamin B17, Vitamin E, Vitamin B15, A, D, K, …

Bilim insanları kayısı çekirdeğinde bulunan Amigdalin(Vitamin B17) bileşiğinin kanser hastalığı ile mücadele etmekte büyük faydaları olduğunu öne sürmüştür. Turgut Özal Üniversitesi’nde yedi yıl süren çalışmalar sonucunda acı kayısı çekirdeği ve içeriğinde bulunan Amigdalin vitamininin kanserli hücreleri öldürdüğünü, sağlıklı hücreleri ise yenilediğini tesbit edilmiştir. Fakat Amigdalin, özellikle yüksek miktarda C vitamini ile birlikte vücuda alındığında siyanür haline dönüşebilir ve bu da sağlık açısından çok tehlikeli olabilmektedir. Bu sebepten ötürü fazla miktarda kayısı çekirdeği tüketilmemelidir.

Kayısı çekirdeğinin kanserli hücrelere etkisi dışında bağışıklık sistemini kuvvetlendirici, kalp hastalıklarını önleyici, sindirime yardımcı olması gibi bir çok katkıları da vardır. Nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara da iyi gelmektedir.

Bütün bunların dışında kayısı çekirdeğinin toz haline getirilmiş granülleri de ülkemizde ve dünya da başta kozmetik, savunma sanayi gibi bir çok sektörde aktif olarak kullanılmaktadır.

Esenlikle kalın.